Custom, Inexpensive Wall Art

27

Holy.Cow. What a night!! Ben and I went to bed around 11 (party animals, I’m telling you) and woke up to sirens at 3:00am. I think it took a good 60 seconds to realize, oh wait, those are SIRENS, sirens. As in, stuff’s ’bout to go down!

Not even 15 seconds after the siren stopped, the rain came. Then the winds – 84 mph gusts – and the lightening! It was as if it was 3PM outside because the constant lightening made the sky bright as day! In all my years of living in Iowa, I think this was the craziest storm I’ve ever witnessed.

We got up and stared at the raging winds and rain for awhile, then tried to get back to sleep. But with 2 more siren wails and the constant boom of thunder, we knew that wasn’t going to be much of a reality. I think I may have slept from 5-7 before finally throwing in the towel and getting up.

To go grocery shopping! Ok, I went way over budget – almost $30 over – but my fridge and cabinets are stocked.up. I got a lot of staple stuff too, so I’m not that upset. ;) Here’s my loot:

Produce:

DSC_0006

  • Pre-cut broccoli
  • Spinach
  • Dinner salad kit
  • Mixed lettuce
  • Granny Smith Apples
  • Bananas
  • Tomatoes on the vine
  • Ginger
  • Garlic
  • Lime
  • Cantaloupe
  • Carrots
  • Mangoes
  • Pink Lady apples

Refrigerated Stuff:

DSC_0008

  • I Can’t Believe It’s Not Butter spray
  • Chobani Greek Yogurt
  • Unsweetened Vanilla Almond Breeze
  • Skim Milk
  • Turkey
  • Twice Baked Potatoes
  • Slab of ribs (for Ben’s smoker)
  • Country style ribs (for Ben’s smoker)
  • 99% fat-free ground turkey
  • Mozzarella cheese
  • Cheese slices

Pantry Items:

DSC_0010

Necessities:

DSC_0013

  • Blue Bunny Bunny Tracks
  • Blue Bunny Caramel Praline Crunch Fro-yo

Normally I come in either right at, or under, $50 – but like I said, some specialty items like those ribs, and pantry staple items like olive oil, almonds and cereal pushed me over a wee bit. What was your grocery bill this week?

DSC_0012

In other news, I picked up this adorable post card at the Blue Bunny gift shop in Le Mars, and framed it in a simple black frame. I’m going to hang it somewhere in my kitchen!

DSC_0014

I love buying inexpensive postcards and framing them, for custom, extremely inexpensive wall art. I did the same thing with a postcard I picked up from a plantation outside of New Orleans, and it’s one of my favorite pieces in the house!

DSC_0017

Ben and I are headed over to my parents house for my belated birthday lunch with my whole fam (hence no breakfast, as I’m hearing the menu is a show-stopper!) then I’m going to deep clean the house and finish this pup:

DSC_0019

I think everyone can relate in some way or another with the character in this book, and it’s been a fantastic read. It’s way overdue at the library though, so I’ve got to be extremely studious and get it finished TODAY! 8O

Have a great Sunday!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments

  1. Postcards in a frame – that is SUCH a good idea!! Way cheaper than buying; thank you for the tip :D
    I’m glad you listed those 2 things as necessities – so true :)
    Oohh and lucky you with the storm – I love storms!

  2. Oh…I miss twice baked potatoes from Hy-Vee so much! I’m loving the framed postcard! So cute!

    Prep was a great book! Good luck finishing it today!

  3. I love being a nosy reader and seeing what bloggers buy at the grocery store. I go over budget to when it comes to staple items. For some reason, I can always find a way to justify such things. :)

  4. Renee 07.18.2010

    I love the Carmel Praline Blue Bunny Frozen Yogurt!!! Delish!

  5. Amber 07.18.2010

    My budget is about $50 too! Which HyVee do you shop at?? I can never find Chobani there, I always end up getting it at Target or Costco (which only has 3 flavors and I get bored!)
    The 2nd half of Prep flies by so I have no doubt you’ll finish it today!

  6. Elizabeth MDS 07.18.2010

    50$ a week would be awesome… ;-) With four children, mine is nauseating – almost 200$ some weeks. Whoa. (I don’t even like to say that number, LoL!)

  7. AJ 07.18.2010

    I bought Chobani for the first time this weekend; excited to try it. The amount I spend on food actually varies quite a bit from week to week. It just depends on what kind of food I want for the week & how many staples I need. I don’t have a very strict budget when it comes to food. :)

  8. I had to stock my fruits and veggies this week so I went way over. But I love fresh stuff so it is harder in the summer when there is so much to choose from.

    Today we have to go get the last minute stuff for the menu this week.

  9. Lauren 07.18.2010

    Haha your “over budget” would be a miracle bill for me! :)

  10. Jenna 07.18.2010

    Cereal is so dang expensive! I think you did really well for the loot that you got!

    We had crazy storms up here in Minneapolis last night, too. Luckily ours were around 8 pm, not the wee hours of the morning.

  11. I read prep in March and loved it! Actually about to re-read it in the next few days :)
    The art is super cute!

  12. Lizzy @ LBBakes 07.18.2010

    I usually spend less than $30, but I’m a single gal! :) I feel like it’s more in the summer with all of the fresh produce – eye candy that I can’t resist! I wish healthy eating was cheaper. No need to wonder why America has become so unhealthy.

    Love the wall art idea, I will have to try that! And such a cute postcard you grabbed. Definitely a kitchen keeper!

  13. Rachel 07.18.2010

    I’m jealous you have the pineapple & what appears to be pomegranate Chobani–Until just recently, my Hy-Vee only stocked Vanilla (which is my favorite), blueberry & strawberry flavors. I noticed yesterday that Honey is also now being stocked, which will be a nice change.

    I was only about $10 over on my grocery budget…I spent more than I probably should’ve on stuff at the farmers market (I didn’t really need 2 dozen eggs, or 2 lbs. of ground beef, but it was hard to pass up!), and my son needed diapers…And those always eat up a good chunk of the budget!

  14. Carrie 07.18.2010

    No sirens in this part of DSM, but the storm did wake us up. It sounded like we were in a carwash with the rain beating against the windows so hard.

  15. Lindsay 07.18.2010

    I do the grocery shopping in my family and every week when I go to the store, I feel sick when I check out because the bill ranges anywhere from 150$-230$. It is an insane amount of money, but at least I know that my family is eating the best food out there. I also make sure to buy tons of fruits and veggies!! :)

  16. OMG that storm sounds scary!! Such a good idea to frame a postcard and I love the nostalgic, oldie ones like that.

  17. Tina (from Tosa) 07.18.2010

    Like Lindsay, I also spend about $120-$150 a week on groceries (more if I factor in beer and wine) at our local Co-op in Wauwatosa, WI. Sometimes I question the amount but love knowing we are eating healthy, mostly local and sustainable foods. Yesterday it was grilled bison burgers, locally made pretzel roll buns, farmer’s market fingerling potatoes and salad. Yummy!

  18. Dawn 07.18.2010

    Hi IGE,
    I am doing much the same today! Posting my bounty later! I try to do a 60.00 or less a week budget! Came in under this week!
    You got lots of good stuff and I am jealous, my market was out of Chobani AND Fage!!!! Whaaaaa!

    That sounds like quite a storm you had and I am so glad it passed by without damage!

  19. Liz 07.18.2010

    Prep was a great book!

    I’m about to hit the grocery store now. The bill will be a bit higher because we are hosting a cookout this coming weekend. I’ll pick up some stuff now and some later. I can’t seem to get under $80 for my normal spending, though!

  20. Liz 07.18.2010

    Prep was a great book!

    I’m about to hit the grocery store now. The bill will be a bit higher because we are hosting a cookout this coming weekend. I’ll pick up some stuff now and some later. I can’t seem to get under $80 for my normal spending, though!

  21. I love that dessert is in the “necessity” category – as it should be, I’m tellin ya!

  22. Oh I hate nights like that! I think I got 5 hours of sleep last night, for various reasons, and I’m like a walking zombie today!

    That ice cream… oh YUM!

  23. I always “let” myself go over at the grocery store when I need staples like olive oil and ice cream ;-)

    I really need to read prep. I have heard good things. I am currently perusing the books I own that I haven’t read to pick one! I am addicted to buying a million books at the store half price books so I have quite a build up!

  24. Jacki 07.18.2010

    I have a mat cutter and frame most of my own stuff. Calendars work really well for grouping and I have black and white paris “prints” in my office and a bunch of fat chef “prints” in my kitchen. I get a lot of complements on them.

  25. Margaret 07.18.2010

    We usually spend about $50 a week. This week, the total came to about $52…before saving over $13 in coupons from the Hy-Vee ad! Holy smokes!

  26. [...] I do believe there’s a bowl of Bunny Tracks calling my name. Can you hear it too? It’s [...]

Leave a Comment

Gravatar