Tropical overnight oats can actually be made in just 20 minutes. Creamy, sweet and refreshing – this combination will send you straight to the tropics!
Reason #4,762 why I love almond/peanut butter: you can use the near empty jar to make hot & silky Oats In a Jar. Thus, sights like this upset me greatly.
Fumble fingers here blew her chance at utilizing a near empty jar of almond butter to create her favorite, luscious breakfast this morning, so she set her sights on Tropical Oats instead. And then stopped talking about herself in the third person…
In the mix:
- 1/4 cup old fashioned oats
- 1 Pineapple Chobani Greek Yogurt
- Splash of skim milk
- 1 banana (1/2 smashed in with oats/yog, 1/2 on top)
- 1 chopped mango
- Sliced almonds
Mixed together and left to sit for about 20 minutes. The oats still get semi soft and chewy, even if you don’t leave them in the yog/milk overnight. Tropical paradise in a dish. Seriously! Banana? Exotic. Pineapple? Exotic. Mango? Exotic! LOVE this combo! Toasted coconut would be divine. too.
You’re the second blog today that’s posted photos of something delicious that they dropped and broke! MMMM! Honeycrisp apples are so delicious on their own, who needs the almond butter?!
I keep reading about you putting yogurt in your oatmeal but I’m afraid to try it! I usually only by the plain flavor, is that any good in oatmeal? Or would you recommend sticking to flavored varieties?
Oh no! What a travesty! I think my most recent fumble was getting the pepper in my eye. What a disaster!
I pay $47 a month for the YMCA in Evansville Indiana. I like all the classes it offers and it’s close to work.
your tropical oats looks fantastic!!! sucks about your broken almond/peanut butter jar being broken.
I pay $45 a month in North Carolina. Even though I graduate from ECU, I still go to their gym…but of course, I have to pay now. But I have joined other gyms in NC and its around the same price. I think if you pay over $50 then you are getting overpriced!
Good luck on Day 2 of your new job!
I voted for you! Good luck!
I actually have access to 2 gyms but rarely go. Gym 1 belongs to our apt complex & is included w/ our rent. Husband goes alot, I just like to run outside. I’m weird like that. Gym 2 is at my university. I rarely go there because it’s a pain with 40,000 students + faculty + community members using it… but it’s nice to know it’s there! :)
As for kitchen fumbles… well, I always spill everything on the floor and on myself when cooking. Last night the crisp of the apple crisp went tumbling to the floor… it was sad. I scooped some and put it on (it hadn’t cooked yet- won’t that cook the germs off? hehe). :)
I absolutely love honeycrisp apples – lucky you to find them on sale!
My last kitchen mishap included burning an entire baking sheet of kale chips. Sadly, burned kale chips do not taste very good.
I pay $41 a month at the YMCA in Birmingham, AL. I love it because there are 9 locations in my area that I can go to. Also, my Y has an “away program” which lets me go to any of the Y’s across the country when I’m traveling. It defintely helps me keep on track when I’m visiting family, or on a trip for work. Plus there are loads of GREAT classes and it’s very family friendly. I.E.–No gross body builders trying to hit on me…. You know the type! :)
It looks like breakfast turned out okay, even with the “fail” in there. :)
My job just recently got an on-site gym, so I don’t have to pay anything at the moment. But in North Dakota most gyms are $20-30/month, depending on plans and what’s included, etc. So for us it’s not too bad…especially if you actually go!
P.S. I linked your FoodBuzz page to my Facebook again. Good luck, lady! :D
Ug I have a love/hate relationship with NYC. I pay $90 a month and had to pay $200 up front to join. It’s disgustingly expensive but it’s the cheapest gym in NYC.
I pay $30 for my fiance & I at our local gym. Its not a big name chain, which is awesome. Everyone knows you.. there are yoga, pilates, six pack abs, yogalates (a mix of the two) & hip hop dance classes!! All free for members. I also get a discount through my work, so normally for one person it would be $20. And this is in central WI.
I highly recommend checking the small name gyms. We wouldn’t go to a Anytime Fitness after going to Francks!
I have a 24 hour fitness membership – one that gives me access to any of the many locations in Denver. I pay $23/month cheap enough that I don’t feel so bad for not using it during the good weather months when I’d rather be outside!
I really love my gym, although I have not been going lately since I have training for the 1/2 marathon and really only running outside. My gym is just over $50 per month, which I think is reasonable b/c it includes unlimited classes and is about 5 minutes from home.
Gym: YWCA in Minneapolis $58 for one person, $92 for a couple. Husband’s health insurance reduces his cost by $20/month if he goes 12 times in a month.
Kitchen fumble: I was hosting some friends for dinner and making one of my favorite dishes. My husband loves the dish, too, and picked up many of the veggies needed from the farmer’s market – he told me I should use all the zucchini he’d picked up. Not thinking much of it (ie: NOT paying attention to the recipe), I chopped up 4 zucchini and a boat load of other veggies only to discover that this was QUADRUPLING the recipe. Dinner was served SO late because of it, which made me feel bad, but when husband came home he said “Whoa!! That’s A LOT of veggies! What made you make so much?” *sighs & shakes head*
I have cooking fails every day. I always burn myself, burn the food, forget something, etc. It usually works out, though. I am clumsy by nature, so that means a lot of “fumble fingers” for me! I pay a lot for my gym- $65 a month! But, that’s MA for ya.
Not a member to a gym, but do a hot yoga class once a week in WDM at Green Yoga House. Its a great workout.
I live on the GA side of Chattanooga, TN, and my hubs and I took advantage of a “family” membership BOGO offer at The Rush (a 24-hour gym), which is owned by the founders of Gold’s Gym, and we pay $38/mo, and we asked them to waive the joining fee ($100+) and they did! AND, the perk was that the monthly charge would NEVER change, even after our contract was up and we paid month-to-month. We’re in our 5th year and the price has never gone up, plus we get the perks of childcare, great classes, among other things…Best wishes with finding one! Don’t be afraid to ask for waived fees, and if they throw in a few free personal training sessions too (that’s a tip from another friend of mine that worked for me!)!
Poor jar! :( I go to Anytime Fitness on Grand and have a ‘family rate’ with two of my friends…we pay 70 a month.. Just an fyi. Good luck at day #2! I especially like this gym because I can choose any location in DSM.. go from work, from home..whichever is most convenient.
I belong to the YMCA here (about an hour outside of Raleigh, NC) and I pay $47 per month for just me. Yea – it’s a little steep. There’s a Planet Fitness that just opened that’s $15 a month BUT a.) it’s in a place that I don’t want to be when it’s dark out, b.) there’s not group fitness classes (spin, sculpt, pilates) c.) I’ve gotten used to the familiar faces at the Y, and d.) it’s closed on Saturdays. So yes, I pay a lot for the gym – but me paying that hunk of money MAKES me go. I’m there Mon-Fri (sometimes Saturday or Sunday) and I make sure to utlize the group fitness classes to feel like I’m really getting my money’s worth.
I have fumbles in the kitchen all the time! Seriously almost every day. I just ruined a big batch of muffins last night.
Good morning!
Congrats on the new job – it sounds super exciting and awesome! :)
Gym: I literally *just* joined Gold’s Gym on 22nd St (near Michael’s). It was $19.99/pp and $24 signing fee. They usually have specials. If you’re looking for a couple/family membership at a place with perks like a cardio theater (hello, watch movies while you run! :) ) or classes, this is so worth it. I looked into virtually every other gym in the area and this had the best deal for the things I wanted. HTH!
Kitchen Fumble: I have a tendency to light things on fire in my toaster oven. For example, did you know whole wheat tortillas ignite faster than regular white ones? LOL.. . . .yeah. . .
Oh, but to get the $19.99 price, I had to sign up for several years. Not sure what they charge if you don’t want a long-term contract.