Tropical overnight oats can actually be made in just 20 minutes. Creamy, sweet and refreshing – this combination will send you straight to the tropics!
Reason #4,762 why I love almond/peanut butter: you can use the near empty jar to make hot & silky Oats In a Jar. Thus, sights like this upset me greatly.
Fumble fingers here blew her chance at utilizing a near empty jar of almond butter to create her favorite, luscious breakfast this morning, so she set her sights on Tropical Oats instead. And then stopped talking about herself in the third person…
In the mix:
- 1/4 cup old fashioned oats
- 1 Pineapple Chobani Greek Yogurt
- Splash of skim milk
- 1 banana (1/2 smashed in with oats/yog, 1/2 on top)
- 1 chopped mango
- Sliced almonds
Mixed together and left to sit for about 20 minutes. The oats still get semi soft and chewy, even if you don’t leave them in the yog/milk overnight. Tropical paradise in a dish. Seriously! Banana? Exotic. Pineapple? Exotic. Mango? Exotic! LOVE this combo! Toasted coconut would be divine. too.
I live in Texas in the DFW and our city has A FABULOUS recreation center. Normally, for residents it’s a measley $50 a year! BBUUUT, because I am a city employee my membership ended up costing me nothing :) :) but I do pay a little extra to take classes here and there.
The city rec center near my work has corporate memberships for $30 / month. It has a pool, courts, gym, full weights, classes, etc.
The last blunder I had was almost chopping off my finger trying to make sardine salad! It bled FOREVER but is pretty much healed now.
I also go to Gold’s Gym on 22nd St. I got in on a special last year and I pay $15/month. Even the $19.99/month they are offering right now isn’t bad though. I like it because it has a lot of equipment, good classes and it is between my work in West Des Moines and home in Grimes.
I’ve voted for you every round! :) This time is no different! ;) Hope you win!
I pay about $36/month for my fitness center (in SW Missouri). That includes all classes and one free training session.
haha my last kitchen fumble fingers was that i dropped a glass out of a cupboard that landed bang onto my £400 KitchenAid that we had just got the week before as a wedding gift from my parents! it chipped it like hell, i cried for like a whole 30 minutes! there were sobs and gasps and lots or real tears! the AWESOME peeps over at kitchen aid are replacing it for me though at a relatively small cost!! phew!!
I love my Y! I pay $41 a month for my husband and I. We live in eastern Iowa – so you should be able to get a pretty comparable price in the Des Moines area.
Speaking of Des Moines – I am running the IMT Des Moines Half this year! Very excited as I’ve heard it is a great race. Any great suggestions for lunch after the race?
I’ve dropped things on occasion too. I hate it. But that looks like a yummy breakfast! I had homemade banana bread for breakfast today. It was delicious. I live at school right now so I can use the new Wellness Center for free.
I live in Des Moines :) and, after doing Farrell’s for over a year (which was great), I joined the YMCA and LOVE it. So far I’ve only been to the Walnut Creek Y, but the membership is good for any – and I heard Waukee’s is amazing. It’s $50 a month and worth every penny for the variety of courses, the great equipment, and the nice employees. Let me know if you have questions!
My gym is state of the art and it is about 35 dollars a month. It includes group fitness galore, a lap pool, tvs on each machine, a yoga room, etc. Gold’s Gym will always give you the best bang for your buck!!!
Northern VA/DC area – I am a member of Fitness First and have always paid $33/month. They recently sent an email around saying if I fork over $99, they will change my monthly rate to $19.95/month never to go up again. So now I pay $19.95/month!
My gym offers basic amenities like shower, sauna, steam room and childcare, plus spinning classes, and other exercise classes, cardio area and weight lifting area.
There is NO pool however. :(
1) You should never have to pay the initiation fee
2) You should be able to negotiate a smaller monthly fee if you agree to pay for a year or so upfront, as opposed to a monthly charge :)
Hope this helps!
My biggest fumble in the kitchen happened a long time ago. I was very young and newly married. Our apartment was small and had no drawers for utensils so I put them into a baking pan and stored them in the oven. I was going to cook for them and turned on the oven to preheat…you guessed it. Many of my utensils were made of plastic or had plastic handles. It all melted together into one big utensil blob. It was actually kinda neat looking. I kept it and hung it in the kitchen and called it my oven art.
I was a member of a fitness center and paid monthly dues but now I work there so my membership is free!
I live in central iowa & pay $42 for both my husband & I to have access to our local gym w/2 different locations. happy gym hunting!!
Really beautiful pics this morning!
My husband and I are part of Praire Life Fitness in West Des Moines on 50th & Mills Civic Pkwy -pretty much on across the way from Hy-Vee on Mills & 50th. I love this gym. I pay quarterly for my husband and I about 200.00, when I was single I paid about $59.00 per month. Which is not bad for what you get: Hot-tub in womens locker-room, schedule of free classes (spin, yoga, pilates), aroma-therpy steam room, sauna, indoor and outdoor pool! :) Full cardio/strength training on the upperdeck: Elipticals, treadmills, row machines, step machine as well every large variety of free weights, weight machines. If your hubby is joining, they have full basketball courts as well which is always nice. Overall the gym is great, I pay a little extra but with everything you get, its not much more than what you would pay anywhere else. If you join, your provided to meet ‘one on one’ with a personal trainer, ask questions, work out with them and if anything you get awesome advice from a professional!
:-)
Also towel service! Love it!
I pay $46.64/month for a single membership at Aspen Athletics. I love that I can go to any of their locations and they have great classes to keep it interesting!
I live in Council Bluffs so same general price range as you I would think. I pay $65 per month for a family membership so my brother and I can both go. If solo it was $40 or $45 a month I think. This is at the YMCA. Good luck!
I’ve definitely dropped that jar before too! I remember it happened in slow motion–just like the movies. Gyms here in the Chicago area can be $50-60/month. I can’t really recall the sign up fees, but in many instances, you can either talk that price down or get it waived all together!
I pay $64.00 for my fiance and I at Aspen Athletics. We got a great deal b/c we are Wells Fargo employees, and they have a deal through Aspen. Whichever gym you join, check to see if your new employer offers a deal through them.
My last kitchen fumble was dropping my peach mango applesauce from the fridge, and it burst everywhere! My dogs were there to help me clean it up though. :)
37 a month at a future fitness ( love it and its worth the money) i recently upgrade from planet fitness and love the classes and spinning and swimming and such making it so worth it.
also this is in the philadelphia area.