Tropical overnight oats can actually be made in just 20 minutes. Creamy, sweet and refreshing – this combination will send you straight to the tropics!
Reason #4,762 why I love almond/peanut butter: you can use the near empty jar to make hot & silky Oats In a Jar. Thus, sights like this upset me greatly.
Fumble fingers here blew her chance at utilizing a near empty jar of almond butter to create her favorite, luscious breakfast this morning, so she set her sights on Tropical Oats instead. And then stopped talking about herself in the third person…
In the mix:
- 1/4 cup old fashioned oats
- 1 Pineapple Chobani Greek Yogurt
- Splash of skim milk
- 1 banana (1/2 smashed in with oats/yog, 1/2 on top)
- 1 chopped mango
- Sliced almonds
Mixed together and left to sit for about 20 minutes. The oats still get semi soft and chewy, even if you don’t leave them in the yog/milk overnight. Tropical paradise in a dish. Seriously! Banana? Exotic. Pineapple? Exotic. Mango? Exotic! LOVE this combo! Toasted coconut would be divine. too.
You’re so funny! I love reading your posts – I seriously look forward to them :) Also – the meals that you come up with are always awesome….I’ve definitely made some awesome recipes from your blogs and have LOVED them (pumpkin muffins anyone?). I’m lucky that my company (in Saint John, New Brunswick, Canada) has a deal with our gym (Goodlife) so I only have to pay $12.50 bi-weekly and it comes directly off my pay – can’t go wrong with that! I used to pay $18.00 bi-weekly but we negotiated a better deal I guess. I wish it was easier to be more active outside once the colder weather comes but it’s just not…..which is why we have gym memberships. I purchased a “Nike+” sensor for my IPod and shoes back in April and haven’t looked back since….you just upload your workouts onto to the Nike Plus website and it tracks calories burned, distance, pace, time, you can even create goals and challenges, etc. etc…..best.purchase.ever! Do you have one? If not (since you seem to run a fair bit) you may want to check it out? :)
i’m a notorious kitchen fumbler (and living room fumbler and bedroom fumbler). last thing i did was spill eggs all over the floor after trying to assemble an egg sandwich. then managed to track it a few feet behind me as i was walking away.
i live in houston, texas and i pay about $24.00 a month for a gym membership at ballys. no-contract and local access only.
good luck!
I belong to Aspen as well, for a little under $30 – I have been a member there for a LONG time! I just started going back since I was outside a lot but I enjoy seeing the people, and I think it is worth it! On a side note, I just tried the Lemon Bar (Larabar) and absolutely loved it!!
I had a disaster with almond butta’…I heated the plastic AB jar up in the microwave to make oats in a jar…not thinking that the jar would melt. Whoops! Ya live ya learn, right?! ;)
Oh i love tropical flavours like mango and coconut!
Here in Canada I pay about $27 every two weeks… and yes, that is one of the more costly gyms, but my membership extends to any gym in the franchise across Canada (I have yet to use it in that instance though lol)
My last fumble in the kitchen? I alway, always seem to burn my sweet potato fries… :( lol
I’m constantly fumbling in the kitchen……..it’s pathetic. The last big one was when I was trying to pour soup out of a giant pot into single servings and dumped it all over myself, all over the stove, the floor, AND my dog. Not awesome.
I go to Aspen and have access to all the gyms for $33/month. I got a great deal a few years ago and although I rarely go anymore (bad, Amber) I’m too afraid to give it up. So, now you KNOW that they CAN go that low in membership prices… ;) Good luck!
Oh and my “gym” is free :) I run, bike and walk outside, take two free weekly community yoga classes at two different neighborhood centers (one’s a Bikram session!). And I lift dinky weights and do 30-Day Shred, Slim In 6 and yogadownloads.com in my basement. I’m cheap :)
Once when I was canning jalapenos with my mom…. I went to the bathroom without washing my hands before I used it. You get the idea…. Those peppers were HOT! Lesson learned, my friend, lesson learned.
I’m at a 24 hour gym in WDM on 50th. It’s pretty inexpensive $15.95 per month after a joining fee. Which is a lot better than the $40 I was paying at a Y. It’s nice because it isn’t super busy and it has all the equipment that I want. But it doesn’t have many classes, which is a downside.
My gym membership is pretty expensive, $90 a month but that is my yoga and gym membership combined.
I go to the Walnut Creek Y in W. Des Moines, but I’ve heard the new Y Wellness Center in Clive is awesome. The thing I like about the Y is that the contract is month to month so if you want to drop it in the warmer months you don’t have a penalty. Also they give discounts for almost all employers so I got my joining fee ($20) dropped.
So sad about the jar :(
I joined my local YMCA.. no initiation fee at the time and only around 20 a month!
I do not recommend Aspen Athletics in Des Moines. You will get hassled into buying something every chance they get. Even though I use my work gym, I have heard good things about Anytime Fitness!
When I run outside in the fall and winter, I usually wear a nike ear warmer/headband. It’s thin but gives just enough protection to the ears. Since I work at a university, I go to the very modern gym there. It costs me $70/term, which is about $23/month. Quite affordable. When I checked around at the other local gyms in town, they were more like $40-50/month for older facilities and equipment. So I workout with the college kids!
I got a great deal on some honeycrisps this weekend at the local farm. I think they were $1.59/lb vs the $2-3/lb at the grocery store. And they were much better tasting!
I am finishing up the 10 week bodyshaping program at Kosama (somewhat similar to Farrell’s but with a few major differences) in downtown Des Moines. Once the 10 weeks is up, I am going to pay $49/mo to continue to take the classes. I don’t know how this would compare to a normal gym since I have never really belonged to a more conventional gym. Kosama offers one hour long group classes six days a week. We do kickboxing (cardio), kettlebells (strength), yoga (flexibility), etc., and I like the variety. It includes access to an online meal-tracking system, meals plans and a nutritonist. I pay $49/mo because I agreed to pay for a whole year at once; the amount is higher if you pay month by month or in other increments.
Thanks for the recommendation of the Homeycrisp apples, I finally saw them at a store while I was out of town and am so glad I tried them. So very yummy, too bad my local grocery doesn’t carry them.
Our town is so tiny that we do not have a decent gym, so I am stocking up on cold running gear and hopefully will be able to brave the freezing temps this winter, and when I can’t I have an eliptical at home. Good luck on your search!
My last epic fail was on Sun, I tried to make mac and cheese but the cheese turned out awful! so I just make pasta and red sauce.
The new gym that re-opened and changed its name by Legends on 50th has $150 joining fee and $19.95/ month for single membership and you can cancel anytime. I also heard they have YOGA classes that are free.
I live in STL where I pay $26/month to belong to our local Bally Total Fitness. It has a boot camp class I love (the real reason I go), but also lots of machines and weights, other classes, and a pool. Right now it’s closed bc they had a fire but I’m hoping it reopens before winter starts!